Přehled článků a reportáží o Kartáčnictví Slepánek
Metle s přírodními žíněmi lépe metou, říká kartáčník Alois Slepánek (Prostějovský deník, 14. května 2014). Kartáčnictví, řemeslo, jehož kořeny sahají do 14. století, pomalu zaniká. Řemeslníky vystřídala velkovýroba a přírodní žíně „plast". Stále se ale najdou lidé, kteří ruční kartáčnickou tradici dodnes zachovávají. Kartáče, metle, štětky, smetáčky a mnohem víc dodnes ručně vyrábí Alois Slepánek v Brodku u Konice. A jak tomu nasvědčují všechny okolnosti, je již jediným ručním kartáčníkem u nás. Celý článek naleznete zde.
Kartáčnictví Slepánek ve vysílání České televize – Toulavá kamera (Česká televize, 12. února 2012). Takový ručně vyrobený kartáč nebo smeták by určitě přivítala každá hospodyňka. Pořídít byste si ho mohli v Brodku u Konice v Olomouckém kraji. Tam totiž provozuje kartáčnické řemeslo Alois Slepánek. Jeho příběh nezačíná kdesi u prarodičů, kteří by předávali řemeslo dalším generacím. Je tomu přesně naopak. Výrábět kartáče se naučil on sám a pak zaučil rodiče, kteří jsou v důchodu a v případě velké poptávky mohou přiložit ruku k dílu. Celou reportáž Toulavé kamery o Kartáčnictví Slepánek najdete zde.
Mistr kartáčník uznává ruční výrobu (Novinky.cz, 13. prosince 2011). V písemných pramenech se s kartáčníky setkáváme od poloviny 14. století. Od té doby se podoba kartáčnických produktů měnila jen velmi málo. Své o tom ví Alois Slepánek, mistr kartáčník z Brodku u Konice. Majitel certifikátu "Haná regionální produkt" je také členem Sdružení lidových řemeslníků a výrobců. Celý článek naleznete zde.